Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ενημερωτικό υλικό σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Δημοτικό Σχολείο Καλεσσών
Καλέσσα Ηράκλειο

Τηλέφωνο: 2810 821476

Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο:
mail@dim-kales.ira.sch.gr

Σημαντική υπενθύμιση

Υπενθυμίζουμε ότι η μηδενική χρέωση μέσω κινητής τηλεφωνίας ισχύει για την Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (eclass.sch.gr), για την Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me (e-me.sch.gr) και για τις ιστοσελίδες που αναφέρονται στο (δελτίο τύπου του ΥΠΑΙΘ). Η προβολή περιεχομένου που φιλοξενείται σε άλλη ιστοσελίδα και έχει ενσωματωθεί στα ηλεκτρονικά μαθήματα (π.χ. video youtube) ή το άνοιγμα συνδέσμων που οδηγούν σε εξωτερικό περιεχόμενο δεν υπάγονται στη μηδενική χρέωση.

Ψηφιακό σχολείο

Ενημερωτικό υλικό σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Με τη χρήση του διαδικτύου ειδικά αυτό τον δύσκολο καιρό είναι πολύ πιθανή η έκθεση σε κάποιο κίνδυνο. Ας ενημερωθούμε για τους κινδύνους στο διαδίκτυο και πώς μπορούμε να τους αποφύγουμε.

Τα φυλλάδια της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο βρίσκονται στους συνδέσμους που ακολουθούν:

-Ενημέρωση για Εκπαίδευση εξ? αποστάσεως

-Ενημέρωση για Ασφαλή εξ? αποστάσεως εργασία

-Γενικές συμβουλές χρήσης του Διαδικτύου

-Συμβουλές για γονείς